TN vs IPS vs VA Panel Özelliklerini karşılaştırdık

TN vs IPS vs VA Panel Özelliklerini karşılaştırdık

21 Mart 2020 Kapalı Yazar: recepbayoglu

Konu, TN vs IPS vs VA Panel teknolojilerinin karşılaştırması ve birbirlerine karşı eksikleri ve artılarını masaya yatırmak üzerine olacak. Bu konuda bir çok kaynak var tabi ki ancak ben burada size kesinlikle en iyi yanıtı vereceğimi garanti ediyorum. Bunun dışında bu yazımı okuduktan sonra hala konu ile alakalı kafanıza takılan noktalar var ise onlara da keyifle cevap vereceğimi garanti ediyorum. E daha ne olsun buyrun konumuza geçelim :).

TN vs IPS vs VA Panel teknolojilerinin karşılaştırması

VA Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

VA Panel Açılımı : VA, dikey hizalamayı temsil eder ve bir tür LED (bir LCD şekli) panel görüntüleme teknolojisidir. VA paneller, diğer ana ekran panelleri, TN ve IPS arasında en iyi kontrast ve görüntü derinliğine sahip panel olarak gösterilir, ancak tepkime süresi en uzun ekran yapısıdır. Bu nedenle, oyun monitörü olarak bir VA paneli almadan önce iki kez düşünmelisiniz. Bunun haricinde, monitörün görüntü kalitesinde kontrastı en önemli faktör olarak görüyorsanız, mümkün olan en iyi resmi arıyorsanız, VA ekran kullanmanızı öneririm.

SVA Panel Nedir? VA ve SVA Panelleri Arasındaki Fark Nedir?

Bir PC monitörü veya bir dizüstü bilgisayar satın alırken , “VA” yerine “SVA” olarak listelenen ekranları görebilirsiniz. SVA “süper dikey hizalama” anlamına gelir ve bu Samsung tarafından oluşturulan bir terimdir . Uzun lafın kısası, SVA daha iyi görüş açıları getirdiğini iddia eden bir VA panel türüdür, bu yüzden bazı insanlar SVA’nın “süper görüş açıları” anlamına geldiğini söyler. Her iki durumda da SVA, ekranı yandan görüntülerken daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelir. Yukarıdan ve aşağıdan bakıldığında veya çok güneşli aydınlık ortamlarda en iyi kontrast için tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Televizyonlarda 4K Özelliği Nedir? 
İlginizi Çekebilir : En Ucuz Tv Nereden Alınır? 

Samsung’a göre, SVA paneller, sıvı kristallerini değişen yönlere yerleştirerek daha iyi görüş açıları elde ediyor, böylece görüş açıları ne olursa olsun izleyicilerin aynı rengi görmesini sağlıyor. Samsung, “sıvı kristal hücre yapısının şekillendirilmesi, alt piksellerin her ikisinin de birbiriyle zıt şekilde hizalanmış iki farklı bölüme bölünmesiyle, görüş açıları artık bir sorun değil” diyor. Buna karşın, bir IPS ekran hala bir SVA ekrandan daha iyi görüntüleme açıları sunuyor.

VA Panel Nasıl Anlaşılır?

VA paneli IPS panelden ayıran en önemli fark ekran hassasiyetidir. Ekrana dokunduğunuz zaman dokunma iziniz belli olur ve bu yöntemle VA paneli anlayabilrsiniz. Aslında renk kalitesi konusunda da farklar VAr ancak bunun için uzun bir süre bu ekranları gözlemlemiş olmanız gerekiyor, aksi taktirde bu yöntemle ekran türlerini ayırt etmek zor olacaktır. Bu konuyu doğru anlamışsanız mağazaya girdiğiniz anda VA panel televizyonlar kendilerini ele verirler. Samsung VA panel kullanımını konusunda öne çıkan markadır ve genel olarak VA panel kullanır. Eğer alacağınız tv değil de VA panel monitör ise oyun performansı anlamında yukarıda da bahsettiğim gibi iki kez düşünün. VA Panel alınır mı? derseniz. Alınır lakin oyun monitörü olarak değil derim.

Teknoloji nezdinde bakıldığında kağıt üzerinde S-IPS panellere çok benzerlik gösterirler. VA paneller, TN panellere göre akıcı renk geçişleri ve geniş görüntüleme açılarına sahiptirler. Fakat IPS ve PLS panellerden bir adım geridedirler. VA panellerin tepki süreleri IPS panelle benzerlik gösterir ama TN panellere göre daha düşüktür. VA panellerin en büyük aVAntajı tipik kontrast oranlarının yüksek olmasıdır.

Aşağıda resimde ki örneğe bakınca dokunma hassasiyeti konusunu daha net anlayacaksınız.

TN vs IPS vs VA Panel karşılaştırması
Va Panel IPS Panel Farkı

TN Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

TN Panel Açılımı : TN (twisted nematic) yani bükülmüş Nematik anlamına gelir. Bu bir tür LCD (LED şekli) panel ekran teknolojisidir. TN paneller, diğer ana görüntü panelleri, VA ve IPS türleri arasında en hızlı ve en ucuz olması ile tanınır. Bu nedenle, oyun monitörleri ve oyun dizüstü bilgisayarları için iyiler. Ancak, TN paneller VA ve IPS panellere kıyasla en kötü görüş açısını ve rengini sunar.

TN panel IPS panel farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi IPS paneller görüş açısı olarak en iyi ekranlardır. Yani TN panel vs IPS panel Galibi kesinlikle IPS panel olur. TN Panel vs VA panel galibini ise tamamen sizin seçiminize bırakıyorum.

TN panel monitör ekşi sözlükte bir arkadaşın deyimi ile berbat, yaramaz neticede pişmanlıktır. O diyor ben demiyorum 🙂

IPS Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

IPS, 1996 yılında Hitachi tarafından TN panellerin dar bakış açıları ve verilen rengin yetersiz kalmasından dolayı geliştirilen bir ekran panel teknolojisidir. IPS paneller 178 derece yatay/dikey geniş görüş açıları sayesinde neredeyse her açıdan monitörün dik olarak bakıştaki görüntü kalitesini sunar. Ayrıca renk ve resim kalitesi olarak gerçeğe en yakın görüntüyü sağlar. Bu panellerin enerji tüketimlerinin düşük olması elektrik faturalarınıza da olumlu yansır.

IPS, bir tür LED ( bir LCD şekli ) ekran paneli teknolojisini ifade eder. IPS paneller, diğer ana ekran panelleri, TN ve VA türlerine göre daha iyi renk ve görüş açılarına sahip olması ile bilinir. Ancak, IPS paneller aynı zamanda en pahalı ekran yapılarıdır.

Bir PC monitörü seçerken, mükemmel görüntü kalitesi için IPS paneli tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan, oyun monitörü üreticileri, üç ana LED panel tipinin en hızlısı olduğu için TN panelleri tercih etme eğilimindedir. Aslında bu kabul edilebilir bir durum, oyunlar için yeterince yüksek bir yenileme hızına sahip IPS panel monitör bulmak zordur.

TN vs IPS vs VA Panel artı ve eksileri

TN vs IPS vs VA Panel teknolojilerinin birbirlerine karşı artı ve eksileri var. Şimdi bu artı ve eksi tarafları kendi taleplerinize göre değerlendirerek hangi panel yapısının size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

IPS panel Artıları nelerdir?

Renk kalitesi
Sağlamlık
Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
Elektrik tüketimi
Tepkime süresi

IPS Panel Eksileri nelerdir?

Parlaklık Düzeyi
Fiyat

VA Panel Artıları nelerdir?

Renk Kalitesi
Parlaklık
Kontrast

Va Panel Eksileri Nelerdir?

Görüş açısı
Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
Elektrik tüketimi
Ekran hassasiyeti
Tepkime süresi

TN Panel Artıları nelerdir?

Tepkime Süresi
Fiyat

TN Panel Eksileri nelerdir?

Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
Ekran hassasiyeti

Diğer Televizyon konularını incele: https://blog.tekno365.com/ekran-teknolojileri/

Bu Konuda Soru Sor